Νέα πλατφόρμα edupass.gov.gr

Αγαπητοί γονείς

Από την 1 Νοεμβρίου 2021, η διαδικασία δήλωσης του self test  για τους μαθητές και η έκδοση Σχολικής Κάρτας θα γίνεται στη νέα πλατφόρμα edupass.gov.gr

Επιλέγετε την κατηγορία «Πρόσβαση σε χώρους Πρωτοβάθμιας/Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης/Ειδικής Αγωγής» και ακολούθως την κατηγορία «Δήλωση self test Μαθητών/τριών-Εκδοση Σχολικής Κάρτας για covid-19», αυθεντικοποιούνται με τη χρήση κωδικών taxisnet. Εάν το αποτέλεσμα είναι αρνητικό, εκδίδουν και εκτυπώνουν τη σχολική κάρτα, την οποία ο μαθητής επιδεικνύει στο σχολείο κάθε Τρίτη και Παρασκευή.

Στη νέα πλατφόρμα edupass.gov.gr θα πρέπει να δηλωθούν  και τα πιστοποιητικά εμβολιασμού ή προηγούμενης νόσησης για μαθητές (δήλωση που γίνεται εφάπαξ).

Αν δεν υπάρχει δυνατότητα εκτύπωσης τότε συμπληρώνετε χειρόγραφα την σχολική κάρτα στην οποία θα αναγράφεται ο κωδικός σας από την πλατφόρμα edupass.gov.gr.

Χωρίς τον κωδικό τα παιδιά ΔΕΝ είναι πιστοποιημένα ότι έκαναν self test και ΔΕΝ μπορούν να παραμείνουν  στο σχολείο.

Ας βοηθήσουμε όλοι σε αυτή την προσπάθεια για την υγεία όλων μας.

Ευχαριστούμε.