Βιβλιοθήκη

Η σχολική μας βιβλιοθήκη, απαραίτητο συμπλήρωμα κάθε σχολικής μονάδας, οργανώθηκε με γνώμονα την εξυπηρέτηση του εκπαιδευτικού δυναμικού της. Λειτουργεί στο 2ο όροφο σε ανεξάρτητη αίθουσα 89τ.μ. Τα βιβλία προέρχονταν από αγορές και από δωρεές οργανισμών, φορέων, ιδιωτών καθώς και από αποστολές του Υπουργείου Παιδείας. Σήμερα υπάρχουν περισσότεροι από 1000 τίτλοι βιβλίων που διατίθενται για δανεισμό σε μαθητές.

Με την Υπουργική απόφαση Φ.14/22511/Δ1/2018 – ΦΕΚ 688/Β/28-2-2018, το σχολείο μας εντάσσεται στο Δίκτυο Σχολικών Βιβλιοθηκών Δημοσίων Δημοτικών Σχολείων. Υπεύθυνη εκπαιδευτικός είναι η κ. Μαρία Γεωργοπούλου. Η βιβλιοθήκη λειτουργεί για δανεισμό τρεις μέρες την εβδομάδα σε καθορισμένες ώρες.

Στην ίδια αίθουσα υπάρχει εγκατεστημένος βιντεοπροβολέας και Η/Υ.

Υπάρχει η δυνατότητα φιλοξενίας 50 – 60 μαθητών, για προβολές, διδασκαλία και άλλες δημιουργικές δραστηριότητες.