Επίσκεψη στο καρναβαλικό εργαστήρι

Την Τρίτη 23 Ιανουαρίου τα τμήματα Α1 και Α2 του σχολείου μας επισκέφτηκαν τον χώρο των Παλαιών Σφαγείων που πραγματοποιούνται εκπαιδευτικά προγράμματα και βιωματικά – δημιουργικά εργαστήρια που σχετίζονται με το Καρναβάλι.

Οι δράσεις οργανώνονται από την ΚΕΔΗΠ- Καρναβάλι Πάτρας σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας, με εκπαιδευτές της Δομής Προώθησης Πολιτιστικής Κληρονομιάς του Δήμου Πατρέων.

Οι μαθητές πήραν μέρος στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα – εργαστήριο ” Κολάζ μασκαράτας”.

Αρχικά, παρακολούθησαν ένα βίντεο σχετικά με την ιστορία του πατρινού καρναβαλιού και στη συνέχεια αφού χωρίστηκαν σε ζευγάρια κατασκεύασαν τη δική τους μασκαράτα χρησιμοποιώντας ανακυκλώσιμα υλικά.