9/6/2016 Σκάκι στην Πλαζ Γ΄ τάξη

Την Πέμπτη 9 Ιουνίου πραγματοποιήθηκαν οι εκδηλώσεις για το σκάκι, που οργάνωσε το Τμήμα Πολιτιστικών της Διεύθυνσης Π.Ε. Αχαΐας. Συμμετείχαν εκτός από το Σχολείο μας και το 26ο, 50ο και 51ο Δημοτικά Σχολεία Πατρών. σε όλα αυτά τα σχολεία υλοποιήθηκαν την χρονιά που τελειώνει προγράμματα σχετικά με το σκάκι. Το Σχολείο μας εκπροσώπησαν οι τάξεις Γ1 και Γ2 με τους δασκάλους τους κ. Μύρου Νατάσα και κ. Χρήστο Κασκάνη και τον εκπαιδευτικό Πληροφορικής κ Κωνσταντίνο Τούβαλη που δίδαξε σκάκι όλη τη χρονιά. Οι μαθητές της Β΄ τάξης έστειλαν τις υπέροχες ζωγραφιές που έφτιαξαν με θέμα το σκάκι. Τα παιδιά παρακολούθησαν θεατρικά δρώμενα και έπαιξαν ζωντανό σκάκι, αλλά και σιμουλτανέ με πρωταθλητή του σκάκι.