Αρχαιολόγοι για μια μέρα

Οι μαθητές της ΣΤ τάξης με τους δασκάλους τους κ.Ευανθία Τζώτζου, κ. Γιάννη Πανουτσόπουλο και κ. Βασίλη Λάτση, την Παρασκευή 12 Μαΐου επισκέφθηκαν τον αρχαιολογικό χώρο της Βούντενης στα πλαίσια του προγράμματος “Αρχαιολόγοι για μια μέρα”. Το πρόγραμμα επικεντρώνεται στην Αρχαιολογία. Οι μαθητές, αφού περιηγήθηκαν στον αρχαιολογικό χώρο, άκουσαν για τα «μυστικά» της Αρχαιολογίας από τους ίδιους τους αρχαιολόγους. Στη συνέχεια, μέσα από ένα βιωματικό εργαστήρι, πραγματοποίησαν μια μικρή ανασκαφική έρευνα μέσα στον αρχαιολογικό χώρο. Αναλαμβάνοντας τους ρόλους των αρχαιολόγων, των εργατοτεχνιτών, των συντηρητών, και των σχεδιαστών, τα παιδιά έμαθαν να συνεργάζονται ως ομάδα για να αποκομίσουν το καλύτερο αποτέλεσμα.

Ευχαριστούμε τους υπεύθυνους σχεδιασμού και υλοποίησης του προγράμματος: Μιχάλη Γκαζή, αρχαιολόγο, Κωνσταντίνα Ακτύπη, αρχαιολόγο, Κωνσταντίνα Σούρα, αρχαιολόγο, Νίκη Ζαχαροπούλου, συντηρήτρια, Αθηνά Σοφιανοπούλου, σχεδιάστρια.

{AdmirorGallery}17vountST{/AdmirorGallery}