Κοχύλια του Αιγαίου

Με επιτυχία – παρά την πρόσκαιρη μπόρα – πραγματοποιήθηκε η μουσικοχορευτική παράσταση τα «Κοχύλια του Αιγαίου» στο πλαίσιο του Διεθνούς Φεστιβάλ Πάτρας 2017 την Τετάρτη (24/5) στον κήπο του Σκαγιοπουλείου, σε συνεργασία με το Τμήμα Πολιτιστικών Θεμάτων της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας. Στο πολιτιστικό δίκτυο συμμετείχαν μαθητές των Δημοτικών Σχολείων 11ου, 16ου, 32ου, 35ου, 48ου, 56ου και 65ου οι οποίοι παρουσίασαν παραδοσιακούς χορούς νησιών του Αιγαίου.

Το Σχολείο μας εκπροσώπησαν 14 μαθήτριες και μαθητές των Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων. Η διδασκαλία των χορών ήτων του εκπαιδευτικού Φ.Α. κ. Γρηγόρη Μουλτσιά.

Την επόμενη ημέρα οι χοροί παρουσιάστηκαν και στον αύλειο χώρο του Σχολείου σε μαθητές και γονείς.

{AdmirorGallery}17koxilia{/AdmirorGallery}

Διεθνές Φεστιβάλ Πάτρας 2017

Πολιτιστικός Οργανισμός Δήμου
Πατρέων

Τμήμα Πολιτιστικών Θεμάτων Π.Ε. Αχαΐας

Το πολιτιστικό δίκτυο

των δημοτικών σχολείων

11ου, 16ου, 32ου, 35ου, 48ου, 56ου  & 65ου

σε συνεργασία με τον Πολιτιστικό Οργανισμό του Δήμου Πατρέων

παρουσιάζουν στο πλαίσιο του

Διεθνούς Φεστιβάλ Πάτρας 2017 τη μουσικοχορευτική εκδήλωση

«Κοχύλια του Αιγαίου»

Τετάρτη 24 Μαΐου 7.00μ.μ. Σκαγιοπούλειο Ίδρυμα

Ζωντανή μουσική από το παραδοσιακό σχήμα «Απηλιώτικη Πνοή»

Συμμετέχουν τα Εκπαιδευτήρια Πάνου.

Σας καλούμε να μας τιμήσετε με την παρουσία σας.