Εκδήλωση βράβευσης για το Πρόγραμμα Εθελοντικής Αιμοδοσίας

Η Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας σε συνεργασία με το Τμήμα Αγωγής Υγείας της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας, οργάνωσε και υλοποίησε, σε διάρκεια τεσσάρων μηνών, ένα πρόγραμμα Εθελοντικής Αιμοδοσίας συνολικά σε 13 Δημοτικά Σχολεία της Αχαΐας. Συγκεκριμένα, στο πλαίσιο του προγράμματος οι μικροί μαθητές είχαν την ευκαιρία να μάθουν τα οφέλη και τη διαδικασία της Εθελοντικής Αιμοδοσίας με ενημέρωση που πραγματοποίησαν στελέχη της Διεύθυνσης Δημόσιας Υγείας της Περιφέρειας και μέλη Συλλόγων Εθελοντών Αιμοδοτών που έχουν αναπτύξει  σημαντική προσφορά στον συνάνθρωπο δίνοντας αίμα. Τα παιδιά ενημερώθηκαν, ενώ παρακολούθησαν και δωρεάν παραστάσεις Καραγκιόζη με θέμα «Ο Καραγκιόζης εθελοντής αιμοδότης». Παράλληλα, είχαν την ευκαιρία να παραστήσουν την ιδέα της συνεισφοράς στον συνάνθρωπο με ζωγραφιές, τραγούδια, θεατρικά δρώμενα και συγγραφή στίχων, ενώ παράλληλα οδήγησαν στον δρόμο της αιμοδοσίας τους ίδιους τους γονείς τους, κάνοντας πράξη όσα έμαθαν. Από το Σχολείο μας συμμετείχε το ΣΤ1 με υπεύθυνο εκπαιδευτικό τον κ. Γιάννη Πανουτσόπουλο.

Συνολικά 13 Νηπιαγωγεία και Δημοτικά Σχολεία, εννέα (9) Σύλλογοι Γονέων και Κηδεμόνων και τέσσερις (4) Σύλλογοι Εθελοντών Αιμοδοτών βραβεύτηκαν στη διάρκεια της εκδήλωσης που υλοποιήθηκε την Τρίτη 30 Μαΐου από την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας και το Τμήμα Αγωγής Υγείας της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας, στην αίθουσα Αίγλη της Βέσο Μάρε. Ανάμεσα τους οι μαθητές και ο Σύλλογος Γονέων του 16ου Δημοτικού Σχολείου.

{AdmirorGallery}17aimodST1{/AdmirorGallery}