Εργαστήρια Δεξιοτήτων Α1

Στα πλαίσια του πρώτου εργαστηρίου δεξιοτήτων με θέμα την υγιεινή διατροφή οι μαθητές του Α1 γνώρισαν τις ομάδες τροφών, τη διατροφική πυραμίδα, την αξία του πρωινού, τον ρόλο της υγιεινής διατροφής αλλά και της σωματικής άσκησης στη σωστή ανάπτυξη των παιδιών. Οι μαθητές ζωγράφισαν τις τροφές, τις ομαδοποίησαν και κατασκεύασαν τη διατροφική πυραμίδα. Έφτιαξαν ημερήσιο πρόγραμμα των γευμάτων και ξεχώρισαν τις υγιεινές από τις ανθυγιεινές τροφές. Σκοπός του προγράμματος είναι όλα τα παιδιά να υιοθετήσουν υγιεινές διατροφικές συνήθειες. Τέλος, η ενότητα ολοκληρώθηκε με ένα βιωματικό εργαστήριο στο οποίο οι μαθητές παρασκεύασαν ένα υγιεινό γεύμα. Όλα τα παιδιά ευχαριστήθηκαν τη διαδικασία και απόλαυσαν την πεντανόστιμη φρουτοσαλάτα τους!