Η πιο φωτεινή παλέτα

Τον Φεβρουάριο τα τμήματα Γ1 και Γ2 του σχολείου μας, στο πλαίσιο μύησης των μαθητών-τριών στον πολιτισμό και ειδικότερα στην τέχνη (δράση βιβλιοθήκης), καταπιάστηκαν με τη ζωή και το έργο της ζωγράφου Έφης Μιχελή. Μεταφέρθηκαν νοερά στην Ελλάδα του περασμένου αιώνα, παρατήρησαν τους πίνακές της που χαρακτηρίζονται από απλότητα, γαλήνη, παιδικότητα και ευφροσύνη. Αντιλήφθηκαν τον τρόπο με τον οποίο η φύση, η παράδοση και η καθημερινότητα αποτελούν πηγή έμπνευσης για τους καλλιτέχνες αλλά και διαπίστωσαν τη συμβολή της τέχνης στη διάπλαση της προσωπικότητάς μας. Οι εικόνες και τα έργα της ναϊφ ζωγράφου Έφης Μιχελή ενέχουν φυσικότητα, αμεσότητα και ζωντάνια και αποτυπώνουν τη λιτή και αυθεντική ζωή των ανθρώπων στην ύπαιθρο. Μέσω αυτών οι μαθητές-τριες έρχονται σε επαφή με τις εποχές, τις συνήθειες των ανθρώπων εκατό περίπου χρόνια πριν, τις λαϊκές ενδυμασίες και τις αγροτικές εργασίες. Επηρεάζονται τόσο που φιλοτεχνούν οι ίδιοι αντίστοιχους πίνακες ζωγραφικής. λειτουργώντας όπως ακριβώς και εκείνη, με τη ματιά του παιδιού. Τέλος, παρακολούθησαν βίντεο του Ιδρύματος της Έφης και του Παναγιώτη Μιχελή στην Αθήνα, το οποίο αποτελεί “όχημα” διάδοσης και προαγωγής της αισθητικής.